Muğla belediye haberleri

Bodrum Belediyesi
Telefon 444 00 48
Whatsapp 0516 164 00 48
Web sitesi https://bodrum.bel.tr/

Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum'da muhtarlarla son buluşma

48 Haber Ajansıı (GHA) - 15.02.2024 - Bodrum'da muhtarlarla son buluşma / Last meeting with muhtars in Bodrum

Beş yıldır ilçe bazında her ay düzenli olarak yapılan muhtarlar toplantısı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras başkanlığında son kez gerçekleşti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yerel seçim öncesinde muhtarlarla son toplantısını yaparak geçen beş yıllık süreci değerlendirdi.

Bodrum'da muhtarlarla son buluşma 2

Bodrum'da muhtarlarla son buluşma

Bodrum Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü tarafından Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya Başkan Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Akbaş, Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, birim müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.

Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz, beş yıl boyunca sürdürülen çalışmalar için başta Başkan Ahmet Aras olmak üzere tüm mahalle muhtarlarına teşekkür etti.

Bodrum Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü Murat Kurtini, göreve geldiği günden itibaren hiçbir muhtarla iletişimsizlik yaşamadığını belirterek, “Her zaman muhtarlarımızın yanında olduk. Onların en büyük istekleri ulaşılabilir olmaktı. Bizler bunu sağladık. Muhtarlarımızdan gelen bütün talepleri ilgili kurumlara ilettik” diyerek Başkan Aras’a çıktığı yolda başarılar diledi.

Bodrum'da muhtarlarla son buluşma 3

Bodrum'da muhtarlarla son buluşma

“Muğla hepimizin!”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yaklaşan yerel seçimler ile ilgili fikirlerini paylaşarak geçen beş yılda mahalle muhtarları ile birlik, beraberlik içinde çalıştıklarını belirtirken şunlara değindi:

“Muhtarlarımızın yerel yönetimdeki yerleri çok değerli. Onlar kent sakinlerimizle kurduğumuz iletişimde etkin rol üstleniyor. Ne mutlu bize ki birbirinden kıymetli muhtarlarımızla omuz omuza çalıştık. Halkımızın talep ve şikayetlerini dinledik, çözüm için birlikte yol aldık. Saha çalışmalarımızın yanında mahallelerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantıların daha büyüklerini büyükşehirde de yapmayı hedefliyoruz. Muğla hepimizin.”

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 15 Şubat 2024 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum Belediyesi'nden Hatay’a ziyaret

48 Haber Ajansıı (GHA) - 06.02.2024 - Bodrum Belediyesi'nden Hatay’a ziyaret / Visit to Hatay from Bodrum Municipality

Bodrum Belediyesi 11 şehri yıkıp geçen büyük depremin birinci yıl dönümünde Hatay'a ziyaret düzenledi. Ziyarete isteyen vatandaşlar da götürüldü.

Bodrum Belediyesi'nden Hatay’a ziyaret 1

Bodrum Belediyesi'nden Hatay’a ziyaret

Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 5 Şubat Pazartesi Günü Bodrum’dan otobüs kaldırılarak Hatay Arsuz’a gidildi. Vatandaşlar, belediye personelleri ile Muğla 911 Arama Kurtarma Ekiplerince gerçekleştirilen ziyarette 6 Şubat depremi dolayısıyla bölge halkına başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

6 Şubat sabahı Arsuz’a varan ekip, Bodrum’dan getirilen ihtiyaç malzemelerini Hatay- Arsuz Kardeşlik Kentine teslim etti. Konteyner kentte yaşamını sürdüren vatandaşlar ile görüşen ekip, yaşam koşulları hakkında da bilgiler aldı.

Bodrum Belediyesi'nden Hatay’a ziyaret

Bodrum ekibi, Arsuz Kaymakamlığında gerçekleşen 6 Şubat Depremzedeleri Anma Programına da katıldı. Törende konuşan Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar Bodrum’a destekleri dolayısıyla teşekkür ederken, “Özellikle Bodrum Belediyesi depremin ilk anından arama kurtarma ile başladı. Temmuzun ortasına kadar lojistikle, personeliyle bize yardım etti. Belediye başkanı, çalışanlar ve tüm Bodrumlulara teşekkür ediyorum” dedi.

Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar

Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar

Hatay- Arsuz Kardeşlik Kenti, 6 Şubat 2023 deprem felaketinin ardından Bodrum Belediyesi tarafından çadır kent olarak kuruldu. Sonrasında vatandaşların daha iyi şartlarda yaşamını sürdürmesi için konteyner kente dönüştürülen alanda 290 konteynerde 800 deprem mağduru vatandaş yaşamını sürdürüyor.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 08 Şubat 2024 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Deprem farkındalık etkinliği

48 Haber Ajansıı (GHA) - 06.02.2024 - 6 Şubat Deprem Farkındalık Etkinliği

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Rotary Kulübü iş birliğiyle 6 Şubat depreminin yıl dönümünde etkinlik gerçekleştirildi

6 Şubat Deprem Farkındalık Etkinliği 2

6 Şubat Deprem Farkındalık Etkinliği

Bodrum Belediyesi Afet ve Koordinasyon Müdürlüğü ile Bodrum Rotary Kulübü tarafından 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen büyük afetin yıl dönümü dolayısıyla farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Kızılağaç Mahallesi'nde bulunan Mahalle Afet gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG AMEDER) yerleşkesinde yapılan etkinliğe, Mahalle Afet Gönüllüleri, Bodrum Rotary Kulübü üyeleri ve Bodrum Belediyesi Afet ve Koordinasyon Müdürü Kenan Apaydın ile Muhtarlık İşleri Müdürü Murat Kurtini katıldı.

6 Şubat Deprem Farkındalık Etkinliği 3

6 Şubat Deprem Farkındalık Etkinliği

Etkinlikte Mahalle Afet Gönüllülerinin sayısının artmasının önemine değinilirken konteyner içinde bulunan yardım malzemeleri tanıtıldı.

Bodrum Rotary Kulübü 2440. Bölge Federasyon Başkanı Ayşe Mücella İsbir, yaptığı açıklamada, “Bodrum Mahalle Afet Gönüllüleri ile birlikte bugün, 6 Şubat anısına böyle bir farkındalık yaratmak ve Mahalle Afet Gönüllülerinin artması, Bodrum Belediyesinin ve Rotary Kulübünün çalışmaları hakkında farkındalık yaratmak istedik. Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, kalan vatandaşlarımıza da yardımlarımızın her zaman devam edeceğini belirtmek istiyorum” dedi.

6 Şubat Deprem Farkındalık Etkinliği 4

6 Şubat Deprem Farkındalık Etkinliği

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 06 Şubat 2024 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum Kitap Fuarı sona erdi

48 Haber Ajansıı (GHA) - 04.02.2024 - Bodrum Kitap Fuarı sona erdi / Bodrum Book Fair has ended

“Doğayı Okumak” temasıyla 27 Ocak 3 Şubat tarihleri arasında düzenlenen “Bodrum Kitap Fuarı” sona erdi.

Bodrum Kitap Fuarı sona erdi 4Bodrum Kitap Fuarı sona erdi

Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. ve Gümüşlük Vakfı Akademisi iş birliğiyle Herodot Kültür Merkezinde düzenlenen Bodrum Kitap Fuarı'na ilgi yüksek oldu.

Günün ilk söyleşisini “Çiçekleri Koparmayınız” başlığıyla yazar, gazeteci Zeynep Oral gerçekleştirirken doğa ve kadın kavramlarını birlikte ele alarak dinleyicilerle paylaştı.

Bodrum Kitap Fuarı sona erdi 1

Bodrum Kitap Fuarı sona erdi

Gazeteci, yazar Timur Soykan ve Barış İnce’nin “İyi Gazetecilik, İyi ki Gazetecilik” söyleşisinde gazetecilik ile ilgili deneyimler paylaşıldı.

Yazar, seslendirme sanatçısı ve sunucu Yekta Kopan ile Bodrum Kitap Günlerinin bu yılki onur konuğu yazar Latife Tekin’in “Doğayı Okuyabiliyor muyuz, Yazabiliyor muyuz?” adlı söyleşisinde ise çevre haberleri hakkında fikirler paylaşıldı.

Bodrum Kitap Fuarı sona erdi 3

Bodrum Kitap Fuarı sona erdi

Bodrum’da ilk kez gerçekleşen ve vatandaşlar tarafından ilgi gören Bodrum Kitap Günleri, plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından yazarların imza günü ile sona erdi.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 04 Şubat 2024 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu

48 Haber Ajansıı (GHA) - 19.01.2024 - Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu / Children's Writer Kenan Demir's Dream Comes True

Bodrum Belediyesi, eğitim alanındaki desteklerine devam ederken Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından Kenan Demir'in "Keno Prens ve Maceraları” adlı öykü kitabı basıldı.

Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu 3

Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu

Birçok resim yarışmasında birincilikler elde etmiş olan ve kendi hayal dünyasını yazıya döken ilkokul öğrencisi Kenan Demir’in hikayeleri, Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından kitaplaştırıldı.

VİDEO

Baskısı tamamlanan "Keno Prens ve Maceraları” adlı öykü kitabını 10 yaşındaki Demir, kendisinin de öğrencisi olduğu Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu’nda, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk yarısının son günü dağıttı.

Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu 2

Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu

Toplam 684 adet kitabın öğrencilere dağıtımının gerçekleştiği etkinliğe, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı temsilen Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Bodrum İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İlknur Aydın, Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu Müdürü Köksal Başara, Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü saha çözüm personeli ve yazarın annesi Nedret Demir ile kardeşi Ali Kaan Demir katıldı.

Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu 1

Çocuk yazar Kenan Demir'in hayali gerçek oldu

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Kenan Demir'in başarısını övgüyle dile getirirken Bodrum Belediyesi olarak eğitime verilen desteğin ve genç yeteneklere sahip çıkmanın önemine vurgu yaptı.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 19 Ocak 2024 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Kadınlara Danışmanlık Hizmetleri

48 Haber Ajansıı (GHA) - 15.01.2024 - Belediyeden Kadınlara Danışmanlık Hizmetleri / Consultancy Services for Women from the Municipality

Bodrum Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Kadın Danışma Merkezi, ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.

İki klinik psikolog, bir uzman psikolojik danışman, bir avukat, sosyolog ve diyetisyen ile beş idari personelin görev yaptığı Kadın Danışma Merkezi, danışanlara sosyal, psikolojik ve hukuki danışmanlık hizmeti veriyor.

Danışma merkezinde bulunan diyetisyen tarafından ihtiyaca yönelik beslenme programı hazırlanırken danışanların detaylı vücut analizi yapılıyor. Anne çocuk beslenmesi, kronik rahatsızlıklar, metabolizma hastalıkları, yeme bozuklukları konusunda da hizmet veriliyor. Danışma merkezinde ergen ve kadın danışanlara yönelik psikolojik danışmanlık, ebeveyn danışmanlığı, engelli yakınlarına psikolojik destek de sağlanıyor.

Bodrum Belediyesi Kadın Danışma Merkezi, Ocak 2024

Bodrum Belediyesi Kadın Danışma Merkezi, Ocak 2024

Kadın Danışma Merkezine gelen danışanlara 6284 Sayılı Kanun ve hakları konusunda bilgilendirme yapılıp konu ile ilgili broşür ve el kitapçıkları veriliyor. Danışanların kendisi veya başkasının şiddete uğrama durumunda kullanılabilmesi için KADES telefon uygulaması indirilip kayıt oluşturulmasına yardımcı olunuyor.

Vatandaşlar, 444 31 63’ten Kadın Danışma Merkezi çalışmaları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir.

Gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum’da hiç kimsenin dışarıda bırakılmadığı bir yerel yönetim anlayışıyla tüm belediye kaynaklarını harekete geçirdik. İmzaladığımız Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nın olmazsa olmazlarından Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı hazırladık. Kadın Danışma Merkezini, Acil Yardım Hattını, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurduk. Toplumsal Eşitlik Bürosu’nu oluşturduk ve en son Kadın Konuk Evi’ni açtık. Tek bir kişiyi bile geride bırakmadan herkes için yaşanası bir Bodrum’u birlikte inşa etmeyi sürdüreceğiz. Katılımcılığı tüm aşamalarda benimseyerek güvenli, eşitlikçi ve şiddetsiz kentimizi yaratmak için bundan sonra da kadınlarla birlikte çalışmaya hazırım. Büyük bir mutlulukla diyorum ki Bodrum Belediye Başkanı olarak kadınların verdiği mücadelenin ve eşitlik politikalarının tarafında yer almaya devam edeceğim. Eşit ve şiddetsiz bir Bodrum yaratmak hep birlikte çalışacağız” dedi.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 15 Ocak 2024 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum Mandalini Zincir Marketlerde

48 Haber Ajansıı (GHA) - 11.01.2024 - Bodrum Mandalini Zincir Marketlerde

Bodrum Belediyesi tarafından ilçe genelindeki üreticilerden coğrafi işaretli Bodrum mandalini alımları yapılıyor.

Bodrum Belediyesi ve S.S. Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (TARKO) iş birliği ile üreticilere destek olmak ve markalaşmış Bodrum mandalinini tüketiciyle buluşturmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında mandalin alımları devam ediyor.

Bodrum mandalina hasadı, Ocak 2024

Bodrum mandalina hasadı, Ocak 2024

Üreticilerden gelen talepler doğrultusunda Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisleri tarafından mandalin bahçeleri geziliyor. Hastalıksız, uygun kalibrede ve reyon satışına uygun mandalinler seçildikten sonra alımı yapılıyor.

VİDEO

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, haftalık sipariş miktarına göre kesim yapılan bahçelere boş kasalar bırakıyor. Üreticiler kendi hasatlarını gerçekleştirdikten sonra hasadı yapılan mandalinler Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından tartılarak satın alma işlemi yapılıyor.

Satın alma işlemi yapılan Bodrum mandalinleri Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından zincir marketlere gönderilerek coğrafi işaretli ürün etiketiyle satışa sunuluyor.

Mandalin bahçelerinden tüm Türkiye’ye ulaşan ortak çalışma programı sayesinde, bahçe sahipleri yıllar sonra bahçelerinde aileleri ve dostları ile mandalin hasadı yapıyor, imece ruhunu tekrar canlandırıyor.

Ayrıca çalışmalar kapsamında son 10 yılda ilk defa üreticiden 20 bin kilogram yeşil mandalin alımı da gerçekleştirildi.

Bodrum mandalina hasadı, Ocak 2024 2

Bodrum mandalina hasadı, Ocak 2024

Mandalinaların yere dökülmekten kurtardığı için Bodrum Belediyesine teşekkür eden mandalin üreticisi Dursun Dıngıl, sözlerine şu şekilde devam etti: “Mandalinaları kendimiz topluyoruz ve kasalıyoruz. Belediye ekiplerimiz de gerekli yerlere dağıtımını yapıyor. Basit gibi görünebilir ama bu mandalinaları yetiştirmek çok büyük emek istiyor. Umarım bundan sonra da bu hizmetler devam eder ve bu ürünler dışarı pazarlara da açılır. "

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yapılan çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

Kentimizin önemli bir simgesi, halkımız için gelir kapısı olan mandalin bahçelerinin betonlaşmaya yenik düşmemesi, ürünlerinin hak ettiği değeri bulması için mücadelemizi yıllardır sürdürüyoruz. Bu eşsiz ürünün adını daha çok kişiye duyurmaya ve üreticilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 11 Ocak 2024 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum'da yılbaşı etkinliklerini iptal etti

48 Haber Ajansıı (GHA) - 26.12.2023 - Bodrum'da yılbaşı etkinliklerini iptal etti / New Year events canceled in Bodrum

Bodrum Belediyesi, 12 askerin şehit edilmesi sebebiyle yeni yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenecek konserleri iptal etti.

Bodrum Belediyesi, Irak’ta 6, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 6, toplamda 12 askerin şehit olması nedeniyle yaşanan acılara saygı gerekçesiyle yılbaşı kapsamında gerçekleşecek olan konser ve etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı.

Bodrum Belediyesi Yılbaşı konserleri 2023

Bodrum Belediyesi Yılbaşı konserleri 2023 - 48 Haber Ajansı

Bu kapsamda 27 Aralık Çarşamba- Uluslararası Yabancılara Yılbaşı Partisi, 28 Aralık Perşembe- Bodrum Belediyesi Personeli Yılbaşı Kutlaması, 31 Aralık Pazar- Yılbaşı Konserleri (Aykoç Bad- Bora Gencer- Norm Ender- Yüksek Sadakat) ile her türlü festival, etkinlik, açılış, kültür ve sanat faaliyetlerine ara verildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras konuyla ilgili olarak, "Şehitlerimizin anısına saygı şiarıyla yeni yıl kutlama etkinliklerimizi gerçekleştirmeme kararı aldık. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yüce milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 26 Aralık 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık

48 Haber Ajansıı (GHA) - 24.12.2023 - Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık / Bodrum Mandarin Festival 2023 December

Mandalin Haftası kapsamında düzenlenen Bodrum Mandalin Festivalinde, şehitler anıldı, konser ve yarışmalar iptal edildi.

24 Aralık 2023 Pazar günü Bitez Köy Meydanında gerçekleştirilen festival, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’nin destekleri Bitez Mahalle Muhtarlığının organizasyonu ile düzenlendi.

Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık 1

Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık

Festivale Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcıları, CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın, meclis üyeleri, kurum müdürleri, Bodrum Bitez Mahalle Muhtarı Seda Özgüçlü, mandalin üreticileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

VİDEO

Müzik Yayını Yapılmadı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yapılan açılış konuşmalarında, Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde şehit olan 12 Mehmetçik anıldı. Festivaldeki konser, yarışma ve halk oyunları iptal edilerek sadece stantlar açıldı.

Festivalde Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Bodrum İlçe Tarım Müdürü Durmuş Çakır, Bitez mahallesi Muhtarı Seda Özgüçlü, Bodrum Yadigarından Erman Aras ile BİTAV Başkanı Mustafa Menkü, Bodrumlu İbrahim Çömez mandalin üzerine söyleşi gerçekleştirerek Bodrum’un özgün değeri ile ilgili detaylar paylaştı.

Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık 3

Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık

Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit iki gündür yüreklerini yakan şehitler dolayısıyla üzüntü duyduklarını söylerken tüm şehitleri rahmetle andı. Kaymakam Çit, "Terör bizi üzemeyecek biz terörün belini kıracağız. Yöresel ürünlere sahip çıktığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Çok önemli, çok kutsal bir görevi yerine getiriyorsunuz" dedi.

Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık 4

Bodrum Mandalin Festivali 2023 Aralık

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şehitleri anarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

2 gündür yaşanan olaylar hepimizi derinden üzdü ve yaraladı. Öncelikle kutsal vatan topraklarını savunmasında kanlarını, hayatlarını feda eden silah arkadaşlarıma, Mehmetçiklere hepinizin huzurunda Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyorum. Mandalin bir kültürdür bu da kültürel bir etkinliktir. Mandalinin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını çok önemsiyoruz. Etkinliğe emek veren, Bodrum Mandalininin yaşatılması için çaba gösteren herkese teşekkür ederim.”

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 24 Aralık 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Nar-Tugan etkinlikleri

48 Haber Ajansıı (GHA) - 21.12.2023 - Bodrum’da Nar-Tugan Etkinlikleri / Nar-Tugan Events in Bodrum

Bodrum'daki Nar-Tugan etkinlikleri hava muhalefeti nedeniyle 23 Aralık 2023 Cumartesi gününe ertelendi. Etkinlikler tek tek haberde.

Yüzlerce yıllık tarihin emaneti olan ve “Doğan Güneş” ile “Doğuş Bayramı”olarak da adlandırılan Nar-Tugan, Bodrum’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Bodrum Belediyesinin destekleriyle Bodrum’un Kumbahçe ve Gündoğan mahallelerinde Nar-Tugan ateşi yakılacak. 21 Aralık günü yapılması planlanan ancak hava şartları nedeniyle ertelenen etkinlikler bu yıl 23 ve 24 Aralık günlerinde gerçekleştirilecek.

Bodrum’da Nar-Tugan Etkinlikleri

Bodrum’da Nar-Tugan Etkinlikleri

Gündoğan’da Nar-Tugan Şenliği

Gündoğan Mahallesi Meydanında 23 Aralık Cumartesi günü 12.00-18.00 saatleri arasında Nar-Tugan Şenliği düzenlenecek. Bodrum Kent Konseyi Gündoğan Çalışma Grubunun organizasyonu ile Bodrum Belediyesinin himayesinde düzenlenen Nar-Tugan Şenliğinde, Nar-Tugan ateşi yakılırken ateş etrafında dans edilecek.

Etkinlikte canlı müzik eşliğinde şarkılarsöylenecek. Ağaca dilekler asılacak. Yöresel lezzetler ve el sanatları ile buluşulacak.

Bodrum’da Nar-Tugan Etkinlikleri 2

Bodrum’da Nar-Tugan Etkinlikleri

Nar-Tugan 7. Geleneksel Kumbahçe Kutlaması

Kumbahçe Mahalle Meydanında 24 Aralık Pazar günü Nar-Tugan 7. Geleneksel KumbahçeKutlaması, Kumbahçe Mahalle Muhtarlığı ile Karia Kültür Mirası Etkinlikleri tarafındanBodrum Belediyesi destekleriyle düzenlenecek.

Nar-Tugan 7. Geleneksel Kumbahçe Kutlaması 13.00-17.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlikte Nar-Tugan ateşi yakılırken dilek ağacına da dilek bezleri bağlanacak. Dans grupları, halk oyunları ve müzikle renklenecek etkinliğin katılımcılarına bereket sembolü aşure ile
keşkek ve Bodrum mandalinası ikramında bulunulacak.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 21 Aralık 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Turgutreise yeni aydınlatma direkleri

48 Haber Ajansıı (GHA) - 19.12.2023 - Turgutreis sahiline yeni aydınlatma direkleri dikilmeye başlandı. Bodrum Belediyesi toplam 60 aydınlatma direği dikileceğini açıkladı.

Bodrum Belediyesi tarafından Turgutreis Mahallesi’nde gerçekleştirilen aydınlatma çalışmaları devam ediyor.

Turgutreise yeni aydınlatma direkleri 2

Turgutreise yeni aydınlatma direkleri

Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince Turgutreis Mahallesi’nde yürütülen aydınlatma çalışmaları kapsamında Turgutreis Meydanı’ndan, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile Turgut Özal Caddesi kesişimine kadar olan bölgeye yeni aydınlatma direklerinin dikimine başlandı. 16 direğin dikildiği çalışmalar kapsamında toplam 60 aydınlatma direği dikilmesi planlanıyor.

Aydınlatma çalışmalarının ikinci etabı ise Turgutreis Meydanı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı hattında devam ediyor. Turgutreis Amiral Kafe’nin ön tarafını da içine alan bölgedeki aydınlatma çalışmasında şu ana kadar 25 aydınlatma direğinin dikimi tamamlandı.

70 watt ile 90 watt beyaz led ışıklı aydınlatma direkleri bu bölgede de 60’a tamamlanacak. Yapılacak çalışmalar sonucunda, yaklaşık 5 kilometrelik alana 120 yeni aydınlatma direği dikilmiş olacak.
Belediye ekipleri, ilçe genelinde planlı bir şekilde aydınlatma çalışmalarına devam edecek.

Turgutreise yeni aydınlatma direkleri 3

Turgutreise yeni aydınlatma direkleri

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 19 Aralık 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Ben Frida Kahlo: Otoportre oyunu Bodrum'da

48 Haber Ajansıı (GHA) - 08.12.2023 - "Ben Frida Kahlo: Otoportre" bugün sahnede / "I am Frida Kahlo: Self-Portrait" is on stage today

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu, "Ben Frida Kahlo: Otoportre" ile tiyatroseverleri buluşturuyor.

8 Aralık Cuma günü saat 20.00’de Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi / Nurol Kültür Merkezi Oasis AVM’de Ankara'nın sevilen tiyatro topluluğu Bambu Tiyatro, “Ben Frida Kahlo: Otoportre” oyununu sahneleyecek..

Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fatmanur İsmailçebi Bahadır 1

Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fatmanur İsmailçebi Bahadır

Ahmet Yapar'ın kaleme aldığı Ozan Demircioğlu'nun yönettiği biyografik oyun, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu ev sahipliğinde ücretsiz olarak oynanacak.

Frida Kahlo'nun Meksika'da düzenlediği ilk ve son resim sergisinde geçen oyunda Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fatmanur İsmailçebi Bahadır, Frida Kahlo karakterini canlandırarak izleyicilere Frida'nın yaşam öyküsünü kendi ağzından aktaracak.

Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fatmanur İsmailçebi Bahadır

Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fatmanur İsmailçebi Bahadır

Halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek oyunda seyircilerin 0 (252) 363 83 00 numaralı telefondan rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu kendi sahnelediği oyunlar dışında, Türkiye’de büyük beğeni almış konuk oyunlarla da izleyiciyi buluşturmaya devam edecek.

Ben Frida Kahlo: Otoportre

Ben Frida Kahlo: Otoportre
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 08 Aralık 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Turgutreis spor alanında restorasyon bitiyor

48 Haber Ajansıı (GHA) - 02.11.2023 - Turgutreis spor alanında restorasyon bitiyor

Bodrum Belediyesi tarafından yürütülen, Turgutreis'teki futbol sahasının yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Amatör Lig'de mücadele eden Turgutreis Spor Kulübü'nün talebi üzerine başlatılan yenileme çalışmaları, sahanın performansını artırmak ve sporcuların güvenliğini sağlamak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü Spor Hizmetleri Bürosu ekiplerinin yaptığı ilk incelemelerde saha zemininin bozuk olduğu, saha eğiminin hatalı ve drenaj sisteminin yetersiz olduğu tespit edilmiş, bu nedenle yenileme kararı alınmıştı. Yapılan çalışmalarda; yabani otların temizlenmesi, zemin eğiminin düzeltilmesi, drenaj hatlarının kazılması, elektrik hatlarının yenilenmesi, mıcır serimi ve üst zemin sıkılaştırma işlemleri gibi aşamalardan geçildi. Aynı zamanda suni çim seriminden önce saha, sporcuların düşmeleri durumunda darbeleri emerek çarpışma enerjisini azaltan, saha zeminin kullanım süresini uzatarak deformasyonu en aza indiren “shock ped” ile donatıldı.

Turgutreis spor alanında restorasyon bitiyor 2

Turgutreis spor alanında restorasyon bitiyor - 48 Haber Ajansı

Saha FIFA standartlarına uygun hale getirilecek.

Saha yenileme çalışmaları tamamlandıktan sonra, ekipler tarafından FIFA uygunluk testleri yapılacak ve futbol sahası boyama (şeritleme) işlemi gerçekleştirilecek. Bu süreç sonunda futbol sahası, sporcuların daha güvenli bir şekilde oyun oynamalarını sağlayacak modern bir altyapıya kavuşacak. FIFA standartlarına uygun hale getirilmeye çalışılan sahada, futbolcuların ve seyircilerin ihtiyaçlarına cevap verecek yedek kulübeleri ve kale direkleri yerleştirilecek, soyunma odalarının önündeki kot farkları giderilecek.

Turgutreis spor alanında restorasyon bitiyor 3

Turgutreis spor alanında restorasyon bitiyor - 48 Haber Ajansı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, projenin tamamlanmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Turgutreis Futbol Sahası'nın yenilenmesi, sporun desteklenmesi ve genç yeteneklerin yetiştirilmesi için büyük bir adım. Yapılacak olan modern altyapı sayesinde sporcularımız daha iyi şartlarda eğitimlerini sürdürebilecekler. Çalışmalar tamamlandığında tüm spor severleri tesis açılışına bekliyoruz" dedi.

Yenilenen futbol sahasının, bölgedeki spor faaliyetlerine büyük bir katkı sağlaması ve genç sporcuların gelişimine destek olması bekleniyor.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 02 Kasım 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Belediyeden su tankeri desteği

48 Haber Ajansıı (GHA) - 18.10.2023 - Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum genelinde yaşanan su sıkıntıları ve Bodrum Belediyesi’nin su taleplerine karşı yapmış olduğu çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Aras açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Küresel iklim krizi ile mücadele edilen şu günlerde Bodrum’a su sağlayan barajların da kapatılmasıyla birlikte ilçemizde son günlerde yaşanan su sıkıntıları dolayısıyla Bodrum Belediyesi olarak elimizden geldiğince vatandaşlarımızın su taleplerini karşılıyoruz.
Bodrum’daki muhtelif su kuyularından temin ettiğimiz suları, halkımıza ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bodrum Belediyesi Çağrı Merkezinde alınan talepler, ilgili müdürlük tarafından kayda alınırken vatandaşlarımızın hanelerine sırayla su takviyesi yapıyoruz. Bu kapsamda Bodrum Belediyesi Destek Hizmetler Müdürlüğü’nden üç araçla yarımadanın farklı noktalarına ulaştırılan su için Temizlik İşleri, Park ve Bahçeler ile Fen İşleri Müdürlüğümüzden dört araç daha tahsis ettik. Önümüzdeki süreçte toplam yedi araçla su takviyesi hizmetlerimize planlı olarak devam edeceğiz.”

915 haneye 2 bin 432 ton su verildi

Belediye ekiplerince talepler doğrultusunda yapılan çalışmaları aktaran Başkan Aras: “Son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında toplam 915 haneye 2 bin 432 ton su temini sağladık. 3 araçla yapmış olduğumuz seferlerde günlük ortalama 75 haneye ulaştık. Taleplere istinaden 24 mahallemizde 15-30 Ağustos tarihleri arasında 165 haneye 199 sefer yaparak 677 ton suyu ulaştırdık. Eylül ayında ise 27 mahallede 433 haneye 323 sefer ile bin 115 ton su ulaştırdık. 1-14 Ekim tarihleri arasındaki çalışmalar kapsamında 27 mahallede 317 haneye 217 sefer yaparak 640 ton suyu vatandaşlarımızla buluşturduk.
Bodrum Belediye Başkanı olarak daha önceden de beyan ettiğim gibi Bodrum halkının her zaman yanında olacağız. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya, tüm birimlerimizle birlikte su sıkıntılarını asgari seviyeye indirmek üzere var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 04 Ekim 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum Belediyesi "temizlik yaptığını" duyurdu!..

48 Haber Ajansıı (GHA) - 04.10.2023 - Bodrum Belediyesi turizm sezonunun bitmesiyle birlikte genel temizlik çalışmalarını başlattığını duyurdu. Belediye "temizlik çalışmaları Bodrum’un tüm mahallelerinde devan edecek" dedi. Video ve görselleri haberde...

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 Ekim Salı günü Gümbet Mahallesinde mıntıka, yıkama, süpürme, çöp ve bahçe atığı toplama çalışması gerçekleştirildi. Sokak, cadde, sahil ve mesire alanları ile yol kenarlarında yapılan temizliğe 27 personel katıldı.

Bodrum Belediyesi "temizlik yaptığını" duyurdu 1

Bodrum Belediyesi "temizlik yaptığını" duyurdu

Osman Nuri Bilgin Caddesi, Dayılar Sokak, Mistir Hadi Sokak, Büyük İskender Caddesi ve Adnan Menderes Caddesi’nde yapılan temizlikte 2 arazöz, 2 süpürge, 1 ahtapot, 1 kamyonet, 1 kepçe, 1 kamyon ve yol güvenliğinin sağlanması için acil müdahale aracı kullanıldı.

VİDEO

Genel temizlik çalışmaları Bodrum’un tüm mahallelerinde belirli bir plan dahilinde devam edecek.

Bodrum Belediyesi "temizlik yaptığını" duyurdu 2

Bodrum Belediyesi "temizlik yaptığını" duyurdu

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, temizlik ekipleri tarafından çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtirken, “Mahallelerimizde genel temizlik çalışması gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda tüm mahallelerimizde faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.

Bodrum Belediyesi "temizlik yaptığını" duyurdu 3

Bodrum Belediyesi "temizlik yaptığını" duyurdu
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 04 Ekim 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum'da kadınlara "Siyaset Atölyesi"

48 Haber Ajansıı (GHA) - 29.09.2023 - Bodrum Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Ka.Der-Ankara Şubesi, Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde 29 Eylül Cuma günü 100’ün üzerinde kadının katılımıyla "Siyaset Atölyesi" gerçekleştirildi.

Siyaset Atölyesine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, CHP Muğla Milletvekili Avukat Gizem Özcan, CHP Bodrum ilçe Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan, belediye kadın meclis üyeleri ve kadın muhtarlar katılım sağladı.

Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt, açılış konuşmasında kadınlar için siyasetteki katılımının önemine vurgu yaparak kadınların mahallelerde karar alma mekanizmalarında yer almalarını desteklediğini belirtti.

CHP Muğla Milletvekili Gizem Özcan genç kadın milletvekili olarak ülkemizde siyaset yapmamın zorluklarına değinerek bu zorlukları aşmak için hep birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Bodrum'da kadınlara "Siyaset Atölyesi" 2

Bodrum'da kadınlara "Siyaset Atölyesi"

Kadın Adayları Destekleme Derneği- Ankara Şubesi temsilcilerinden Tamay Gültepe ve Lütfiye Kelleci Birer, “Kadın Muhtarların ve Belediye Meclis Üyelerinin Yerel Yönetimdeki Rolü Ve Önemi, Yerel Seçim Süreci ve Adaylık, Seçim Kampanyası Stratejileri” konu başlıklarında siyaset atölyesi gerçekleştirdi. Atölye içinde kadın muhtarların ve daha önce aday olmuş kadınların deneyim aktarımı ise tüm katılımcıları güçlendirdi.

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi Sözcülerinden Elif Aytaç konuşmasında, “2024 yerel seçimlerine birkaç ay kaldı. Gene biz kadınlardan sadece oy vermemiz istenecek. Kendimize şu soruyu sormamızın zamanı artık geldi. Neden meclis üyesi olmuyorum, neden muhtar ya da aza olmuyorum, neden belediye başkanı olmuyorum? Ve bir sürü bir soru daha aklımıza gelebilir. Şurası çok açık ki bu soruyu sormamız, siyasi partiler tarafından hiç istenmedi. Kadınlara oy ver ve evine dön dendi. İşte bugün burada 7 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen Kadın Meclisi ‘4. Kadın Buluşması’ toplantısında aldığımız kararları hayata geçirmenin ilk adımını atıyoruz” dedi.

Bodrum'da kadınlara "Siyaset Atölyesi" 3

Bodrum'da kadınlara "Siyaset Atölyesi"

Aytaç, “2017 tarihinde seçilen Kadın Meclisi ile başlayan süreç 2019 yerel seçimlerinde, ‘Kadınlar nasıl bir kent istiyor?’ manifestosunu oluşturmamıza dönüştüyse, bugün bu sürecin devamı artık koltukları alma zamanı geldi kararlılığına dönüştü. Yaşasın Kadın Dayanışması!” diyerek sözlerini tamamladı.

Elif Aytaç, toplantıda bulunamayan CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici’nin kadınlar ile dayanışma mesajını katılımcılar ile paylaştı.

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi sözcülerinden Figan Erozan, “Şimdi söz kadınlarda!” diyerek muhtarlığa aday olmak isteyen kadınları sahneye aldı, kadın adaylar kendilerini tanıttılar. Kadınlar el ele tutuşup ‘’Kadınlar Birlikte Güçlü’’ sloganıyla toplantıyı tamamladı.

Bodrum'da kadınlara "Siyaset Atölyesi" 1

Bodrum'da kadınlara "Siyaset Atölyesi"
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 03 Ekim 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum-Kos Dostluk Konseri - VİDEOLU HABER

48 Haber Ajansıı (GHA) - 15.09.2023 - Kos ile Bodrum Belediyesi iş birliğinde Kumbahçe Mahallesi’nde Dostluk Konseri gerçekleştirildi.

25 Ağustos 2023 günü Kos’ta gerçekleşen “Şarkılarımız” Bodrum Kos Dostluk Konseri’nin ikincisi Kumbahçe Mahallesi Halikarnas konser alanında yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras yaptıkları konuşmalarda barış, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi.

İki beldiye başkanı karşılıklı iyi niyet mektubu imzalandı. Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş., Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğünce organize edilen konser etkinliğine; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras’ın yanı sıra gazeteci, belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk, Bodrum’dan ve Kos’tan belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile üyeleri, STK ve Oda temsilcileri, vatandaşlar katıldı.

Bodrum - Kos Dostluk Konseri 3

Bodrum - Kos Dostluk Konseri, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras (Soldan sağa)

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, açılış konuşmasında konser etkinliği projesinin ortaya çıkışından bahsederken Kos Belediye Başkanı Nikitaras ile ortak bir projeye imza attıklarını belirtti. Başkan ve ekibine teşekkür eden Başkan Aras, "Bu etkinlik sadece bir konserden ibaret değil, bu birlikteliğin derinliğinde çok önemli prensipler, vasıflar var. Bunlar nedir? Tabii ki birincilikle barış… Ata’mızın bizlere emanet ettiği ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesidir" dedi.

VİDEO

Bodrum-Kos Dostluk Konseri - VİDEO

Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras de şunları söyledi;

"Gerçekten böyle anılar yaşayacağımı hiç düşünemezdim. Kardeşlik, dostluk ve barış…Bu konser kararını aldığımda küçük tedirginliklerim vardı. Çok düşündüm ama geliştikçe gördüm ki herkes gerçekten çok yardımcı oldu. Biz burada bir kez daha gördük ki hep beraber, bir olabiliyoruz. Ve ümit ediyorum ki bu konser her sene sürekli yapılacak. Ve altına imza atmak istiyorum ki biz gerçekten biriz ve sürekli barış içinde yaşayacağız."

Bodrum - Kos Dostluk Konseri

Bodrum - Kos Dostluk Konseri, Didem Kasal Esentürk

Yöresel oyunların da oynandığı gecede Bodrum’dan yerel sanatçı Didem Kasal Esentürk ve Kos’tan Lefteris Stefanopoulos tarafından "Boğazın En Dar Yeri" şarkısı seslendirildi.

Barış ve kardeşlik duygularını yaygınlaştırmak ve devamlılığına katkı sunmak amacıyla gerçekleştirildiği açıklanan Bodrum Kos Dostluk Konseri plaket ve çiçek takdimleri ile son buldu.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 15 Eylül 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Çıkart çıkart bitmiyor... VİDEOLU HABER

48 Haber Ajansıı (GHA) - 06.09.2023 - Bodrum'da Ortakent ve Güvercinlik'te denizden binlerce kilo atık çıkartıldı. O anlar videoyla kayda da alındı. Bakın neler çıktı neler?

Bodrum’un çeşitli koy ve sahillerinin atıklardan arındırılması amacıyla başlatılan “Denize en çok mavi yakışır” etkinliği kapsamında deniz dibi temizliği Ortakent ve Güvercinlik Mahallesi’nde devam etti. Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı gönüllü dalış ekibi denizden çeşitli atık malzemeler çıkardı.

Ortakent’te toplam 530 kilogram atık

“Denize en çok mavi yakışır” etkinliği 2

“Denize en çok mavi yakışır” etkinliği

31 Ağustos Perşembe günü, Ortakent Mahallesi’nde yapılan etkinlikte belediye ekipleri denizden 520 kg lastik, 5 kg metal, 3 kg plastik ve 2 kg cam atık olmak üzere toplam 530 kg atık malzeme çıkardı. Toplanan atık malzemeler, ekipler tarafından ayrıştırıldıktan sonra Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakledildi.

VİDEO

Güvercinlik’te toplam 134 kilogram atık

6 Eylül Çarşamba günü, Güvercinlik Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte ise ekipler denizden 75 kg lastik, 13 kg plastik, 21 kg metal, 7 kg cam, 18 kg tekstil atık olmak üzere toplam 134 kg atık malzeme çıkardı. Toplanan atık malzemeler, ekipler tarafından ayrıştırıldıktan sonra Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakledildi.

10 ayrı mahallede toplam 2 bin 283 kilogram atık toplandı. 19 Temmuz’da başlatılan temizlik kampanyasında Türkbükü, Gündoğan, Yalıkavak, Gümüşlük, Küçükbük, Turgutreis, Akyarlar, Kadıkalesi, Ortakent ve Güvercinlik Mahallelerinde toplam 2 bin 283 kilogram atık toplandı.

“Denize en çok mavi yakışır” etkinliği 3

“Denize en çok mavi yakışır” etkinliği

Etkinliğin son ayağı 13 Eylül günü saat 10.00’da Kumbahçe Koyunda gerçekleştirilecek. Deniz dibinden çıkarılacak atıklar ve bu dönem yapılan çalışmaların yer alacağı fotoğraflar Bodrum Belediye Meydanında sergilenecek.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 06 Eylül 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret

48 Haber Ajansıı (GHA) - 01.09.2023 - Süperstar Ajda Pekkan, Torba Mahallesinde bulunan Bodrum Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım Merkezini ziyaret etti.

Sokak hayvanlarına olan ilgisiyle tanınan ünlü sanatçı Ajda Pekkan, Bodrum Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım Merkezini ziyaret ederek bakım merkezindeki sokak hayvanlarıyla ilgilendi. Ziyarette Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Bodrum Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Engin Doğan, Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Temsilcisi İnci Kutay, gönüllüler ve belediye personeli Sanatçı Ajda Pekkan ile birlikte bakım merkezini gezdi.

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret 1

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret - 48 Haber Ajansı

İlk olarak yavru köpeklerin olduğu bölümü gezen Pekkan, daha sonra yaralı ve hasta sokak hayvanlarının tedavilerinin gerçekleştiği üniteyi ziyaret etti. Duygu dolu anların yaşandığı merkezde Ajda Pekkan, kedilerin ve yasaklı ırkların bulunduğu ve bakımlarının yapıldığı alanları da inceledi.

VİDEO

“Bodrum Belediyesi çok büyük reformistler yapıyor”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Süperstar Ajda Pekkan, Bodrum Belediyesi’nin hem kültür ve sanat anlamında hem de sokak hayvanları konusunda yaptığı çalışmalarını beğendiğini ifade ederek şöyle dedi:

Bodrum Belediyesi çok büyük reformistler yapıyor. Sanata çok değer verdiği için biz de sanatçı olarak destek vermek istiyoruz. Bundan sonra hep birlikte ilerleyelim ben de Bodrum’a yeni yeni alışıyorum. Daha çok yerleşik olmak istiyorum. Elim kolum hep buralarda olacak. Sokak hayvanlarının sahiplenilmesi lazım. Sokaktakileri de korumak lazım. Görmemezlikten gelmek çok büyük bir vicdansızlıktır. Ben insanoğluna yakıştıramıyorum. Çocuklara da eğitim vermek lazım. Çocuklar oyuncak gözüyle görüyorlar. Onların da bir canı var, onlar sevgi istiyorlar. Aç oldukları zaman kimseyi ısırdıklarını görüyor musunuz? Hayır. Bu diğer hayvanlar için de geçerli. Onlara yardım etmezsek hiçbir şey yapamıyorlar. Eğer sahiplenilmiyorsa onları kısırlaştıralım. Caddelere salmayalım onlar korumasız. İnsanlar çocukları çok seviyorlar ben en başta bebekleri çok seviyorum. Aksilikler olmazsa bundan sonra hep beraber çok güzel ilerleyeceğiz.

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret 2

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret - 48 Haber Ajansı

Ünlü Sanatçıdan Sahiplenme Çağrısı

Sokak hayvanlarının sahiplenilmesinin gerekliliğine vurgu yapan ünlü sanatçı Pekkan, “Sokak hayvanlarının sahiplenilmesi lazım. Sokaktakileri de korumak lazım. Görmezlikten gelmek çok büyük vicdansızlık. Onlara yardım etmezsek hiçbir şey yapamıyorlar” diye konuştu.

“Onların yeri doğal ortamlarıdır”

Torba barınağının ve Turgutreis’teki rehabilitasyon merkezinin daha iyi şartlarda tekrar inşa edileceği bilgisini paylaşan Başkan Aras, şunları söyledi:

Barınağımızı hep beraber tekrar inşa edeceğiz. Burada bütün hayvanseverleri bir araya toplayarak hem burası hem Turgutreis’teki Rehabilitasyon Merkezimizde yenileme yapacağız. Onlar çok iyi şartlarda burada zaman geçirecekler ve tedavi edilecekler. Sahipsiz hayvanlarımızın yeri barınaklar değil. Onlar doğal ortamlarında yaşamak üzere yasalarla da korunuyorlar. Onların yeri doğal ortamlarıdır. Sahipsiz hayvanlarımızı kısırlaştıracağız. Onların popülasyonunu kontrol altında tutacağız.

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret 3

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret - 48 Haber Ajansı

Ajda Pekkan’ın bir kültür elçisi olduğunun altını çizen Başkan Ahmet Aras, şöyle devam etti:

Ajda Hanım Bodrum’u çok seviyor. Biz de yine Ajda Hanımın kendi tensipleriyle onu Bodrum'un kültür ve sanat elçisi olarak da ilan etmiştik. O günden beri her zaman ortak projelerde faydalı işler yapalım birlikte diye söylemişti. Öncelikle ilk hedefi canlarımızdı, çocuklarımızdı. Sonra da kütüphane yapacağız” dedi.

Zaman zaman okullarda eğitimlerin yapıldığı ve Kent Konseyinin gönüllülerine eğitim verdiğini belirten Başkan Aras, Ajda Pekkan’ın da bu eğitimlere katılarak bilinçlendirme çalışmalarında yer alması için davette bulundu. Ünlü sanatçı, iş birliği içinde çalışmalarını yürüteceklerini söylerken daveti memnuniyetle karşıladı.

Merkezde yapılan çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler alan Süperstar, rehabilitasyon görevlilerine ve Başkan Aras’a teşekkür etti.

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret 4

Süperstar Ajda Pekkan'dan barınağa ziyaret - 48 Haber Ajansı
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 01 Eylül 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Belediye adalara bayrak dikiyor

48 Haber Ajansıı (GHA) - 21.08.2023 - Bodrum Belediyesi ekipleri, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Cumhuriyetin ilanının 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, koylara ve adalara bayrak dikti.

Belediye adalara bayrak dikiyor  2

Belediye adalara bayrak dikiyor - 48 Haber Ajansı

Bodrum açıklarında bulunan adalar ile eşsiz güzellikteki koylara bayrak direkleri dikerek Türk Bayrakları asan ekipler çalışmalarına ilk olarak Yassı Ada'da başladı.

Belediye adalara bayrak dikiyor  3

Belediye adalara bayrak dikiyor - 48 Haber Ajansı

VIDEO

14 Ağustos Pazartesi günü başlayan çalışmalarla şu ana kadar Adaboğazı (Akvaryum Koyu) iç ve dışı ada ile Adaboğazı Burnu, Çelebi Adası, Haremtan Koyu ve Karaada Yassı Ada, Karaada Fener Burnu, Karaada Yarlı Koy’a direkler dikilerek Türk Bayrağı dalgalandırıldı.

Belediye adalara bayrak dikiyor - 48 Haber Ajansı 4Belediye adalara bayrak dikiyor - 48 Haber Ajansı

Belediye ekipleri, önümüzdeki günlerde Kargıcak Koyu, Kargı Adası, Orak Adası, Pabuç Burnu, Kissebükü Koyu, Çatal Ada, Çiftlik Eşek Adası, Kızılburun, Sarnıçlı Koy, Mazı Köpek Taşları ile diğer tespit edilen koy ve adalarda da belirli bir plan dahilinde çalışmalarına devam edecek.

Belediye adalara bayrak dikiyor - 48 Haber Ajansı 5Belediye adalara bayrak dikiyor - 48 Haber Ajansı
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 21 Ağustos 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Turgay Kaya görevine iade edildi

48 Haber Ajansıı (GHA) - 13.08.2023 - Bodrum Belediyesi eski başkan yardımcısı görevine iade edildi. Hesapları üzerindeki blokeler de kaldırıldı.

Bodrum Belediyesi'nde başkan yardımcısıyken görevden uzaklaştırılan Turgay Kaya görevine iade edildi. Kaya'nın İçişleri Bakanlığı müfettişleri talepleri doğrultusunda dondurulan para, mal ve mülklerine konulan tedbirler de kaldırıldı.

Bodrum Belediyesi'nde 2 Haziran 2022 tarihinde Belediye Başkanı Ahmet Aas'ın kararlarıyla üst düzey yönetim ekibinde değişikliklere gidilmişti. İlk değişiklik haberi, "istifayla" geldi. Belediyenin tecrübeli ismi, belediye başkan yardımcısı Önder Batmaz başkan yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ahmet Aras anında atama kararı alarak boşalan başkan yardımcılığına Bodrum Belediye Meclisi üyesi İbrahim Akbaş'ı atadı.

Ahmet Aras, İlknur Ülküm Seferoğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

Ahmet Aras, İlknur Ülküm Seferoğlu, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kaya'nın yetkileri Seferoğlu'na

Aynı tarihlerde bir değişiklik haberi de belediyesnin en kritik ve rant tartışmalarının en çok yaşandığı 2 alanı kapsayan başkan yardımcılığı için alındı. Başkan Yardımcısı Turgay Kaya’ya bağlı olan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Plan ve Proje Müdürlüğü, Başkan Yardımcısı Avukat İlknur Ülküm Seferoğlu'na bağlandı. Turgay Kaya, Hukuk İşleri, Emlak ve İstimlak ile Ruhsat ve Denetim Müdürlüklerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Ancak Kaya bir açıklama yaparak bu görevleri kabul etmediğini duyurdu.

Bodrum Belediyesi Başkan YArdımcısı Turgay Kaya, arşiv - 48 Haber Ajansı

Eski Bodrum Belediyesi Başkan YArdımcısı Turgay Kaya, arşiv - 48 Haber Ajansı

Kabul etmedi istifa da etmedi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre atanmış başkan yardımcısı olan Turgay Kaya, kendisine yeni bağlanan görevleri kabul etmediğini ancak başkan yardımcılığından da istifa etmediğini açıkladı. Kaya'nın açıklaması şöyleydi;

Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ile yönetim tarzı konusunda düştüğümüz görüş ayrılığı nedeniyle, tarafıma bağlı müdürlüklerin alınması ve yenilerinin bağlanması hususunu kabul etmeyeceğimi saygıyla duyururum. Bu süre zarfında benden desteğini esirgemeyen Bodrum halkına ve çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Saygılarımla.

Görevden el çektirildi

Turgay Kaya bu açıklamasının ardından uzunca bir süre, "bağlı görevi olmayan" başkan yardımcısı konumunda bulundu. Ekim 2022'ye gelindiğinde İçişleri Bakanlığı müfettişleri Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya'ya bir soruşturma kapsamında görevinden el çektirildi. İddialara göre, 2022 yılı Mart ayında görev yeri değiştirilen bir belediye çalışanının ihbarı üzerine İçişleri Bakanlığı'nda soruşturma başlatılmıştı. Bu kapsamda Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Müdürlüğü Bodrum Grup Amirliği ile Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde saatler süren arama yapmışlar çok sayıda döküman ve dijital belgeye el koymuşlardı. Ardından da Turgay Kaya'ya görevden el çektirme kararı geldi. Soruşturma kapsamında Turgay Kaya ile birlikte bir diğer eski Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun ve eski İmar Müdürü Melike Yapıcı'nın gayrimenkulleri ve banka hesaplarına, Bodrum 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tedbir kararı kapsamında tedbir amaçlı bloke konulmuştu.

Hüseyin Tutkun, Turgay Kaya, Melike Yapıcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

Hüseyin Tutkun, Turgay Kaya, Melike Yapıcı, arşiv - 48 Haber Ajansı

İade kararı

Bugün elde ettiğimiz bilgilere göre savcılık soruşturması aşamasında elde edilen delillerin incelenmesi ve tanık beyanları doğrultusunda Turgay Kaya hakkındaki tedbir ve bloke kararlarının kaldırılmasına karar verildi. Henüz resmi bir açıklama olmamasına karşın Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın mahkeme kararı doğrultusunda Turgay Kaya'yı göreve iade ettiği belirtildi.

İstanbul'dan transfer

1961 Batman doğumlu, evli ve bir çocuk babası olan Turgay Kaya, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Adalet Bakanlığında ve Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Savcılıklarında görev aldıktan sonra Kadıköy Belediyesinde Hukuk İşleri Müdürlüğü yapan Turgay Kaya, 2014 yılında Bodrum Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştı.

İlgili haberler;

https://www.gumuslukrehberi.com/bodrum-haber-804.html

https://www.gumuslukrehberi.com/bodrum-haber-767.html

https://www.gumuslukrehberi.com/bodrum-haber-834.html

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 13 Ağustos 2023 | HABER BELEDİYE HABERİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Gümüşlükte denizden 128 kilo atık çıktı

Gümüşlükte "Denize en ço9k mavi yakışır" kampanyası kapsamında deniz dibi temizliği yapıldı. Denziden 128 kilo atık çıkartıldı.

Bodrum’un Türkbükü Mahallesi’nde başlayan ve yarımada koylarında devam eden 2023 yılı Deniz Dibi Temizlik Kampanyası bu hafta, Gümüşlük Liman bölgesinde gerçekleşti.

VİDEO

“Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla başlatılan Deniz Dibi Temizliği Etkinliğinin bu yılki dördüncü durağı Bodrum’un Gümüşlük Limanı oldu. Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri ile Temizlik İşleri Müdürlüğü organizasyonunda gönüllü dalış ekibi ile gerçekleştirilen temizlik kampanyasında İnsansız Deniz Yüzeyi Temizleme Aracı ile deniz yüzeyi temizliği de yapıldı.

Ali Kelle Orman yangınından kurtarılam kaplumbağalar - 48 Haber Ajansı

Ali Kelle Orman yangınından kurtarılan kaplumbağalar - 48 Haber Ajansı

128 kilo atık çıkartıldı

Bodrum Belediyesi’nin gönüllü dalgıçlarından oluşan ekip; 6 kilogram plastik, 12 kilogram metal, 18 kilogram cam, 24 kilogram lastik, 60 kilogram elektronik ve 8 kilogram diğer atıklar olmak üzere toplamda 128 kilogram atık topladı.

Çalışma sonunda toplanan atıklar Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakledildi. Temizlik kampanyasının Gümüşlük etabı yaklaşık iki saat sürdü.

Deniz Dibi Temizliği 16 Ağustos Çarşamba günü Turgutreis’te devam edecek.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 09 Ağustos 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Ali Kelle Orman yangınından kurtarıldılar

Bodrum, Ali Kelle ormanındaki yangından kurtarılan ve vücutlarında ciddi yanıklar oluşan kaplumbağaların tedavisi başladı.

Bodrum’da Müskebi Mahallesi Ali Kelle Ormanında ağaçlık, makilik ve otluk alanda başlayan ve Ali Kelle Ormanı olarak bilinen alanın tamamının yanmasına neden olan yangın sırasında kurtarılan kamplumbağalar Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince teslim alındı.

Ali Kelle Orman yangınından kurtarılam kaplumbağalar - 48 Haber Ajansı

Ali Kelle Orman yangınından kurtarılan kaplumbağalar - 48 Haber Ajansı

Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince teslim alınarak Bodrum Belediyesi Torba Sokak Hayvanları Geçici Bakımevine götürülen kaplumbağaların tedavisine başlandı. Veteriner hekimlerce tedavi altına alınan kaplumbağaların patilerinde ve kabuklarında oluşan yanıklara ilk müdahaleleri yapıldı.

Ayaklarında birinci derece yanık olan kaplumbağanın durumunun kritik olduğu belirtilirken kaplumbağalar, tedavilerinin tamamlanmasının ardından doğal yaşam alanlarına bırakılacak.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 02 Ağustos 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Denize En Çok Mavi Yakışır Türkbükü'nde

Bodrum Belediyesi tarafından “Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla başlatılan Deniz Dibi Temizliği Kampanyası 9. yılına Türkbükü’nde girdi. DEVAMI...

Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen Deniz Dibi Temizlik Kampanyası, bu yıl Türkbükü Koyunda başladı. Sabah saatlerinde Türkbükü Belediye Halk Plajı önünde toplanan Belediye Dalış Ekibi, balıkçı tekneleri ile yüzme alanı dışında dalışa başlayarak deniz dibindeki atıkları topladı.

Deniz Dibi Temizliği Kampanyası 9. yılına Türkbükü’nde 2

Deniz Dibi Temizliği Kampanyası 9. yılına Türkbükü’nde

Yaklaşık bir saat süren deniz dibi temizliği çalışmasında, cam ve metal şişeler ile plastik, metal atıklar, balıkçı ağları ve araç lastiklerinden oluşan 200 kilograma yakın atık kıyıya çıkarıldı. Farkındalık yaratması için kıyıda bir süre sergilenen atık malzemeler, ekipler tarafından ayrıştırılarak Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne götürüldü.

VİDEO

 

Etkinliğe katılan Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaoğlu, “Dalgıçlarımızla birlikte yaptığımız bu etkinlikte maalesef deniz dibindeki görüntüleri bir kez daha gördük ve çok üzüldük. Bodrum Belediyesi olarak bu etkinlikleri hem farkındalık yaratma açısından hem de çevre temizliği açısından çok önemsiyoruz. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Deniz Dibi Temizliği Kampanyası 9. yılına Türkbükü’nde 3

Deniz Dibi Temizliği Kampanyası 9. yılına Türkbükü’nde

“Denize En Çok Mavi Yakışır” etkinliği önümüzdeki günlerde Gündoğan, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bitez, Güvercinlik ve Kumbahçe’de devam edecek.

Deniz Dibi Temizliği Kampanyası 9. yılına Türkbükü’nde 4

Deniz Dibi Temizliği Kampanyası 9. yılına Türkbükü’nde
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 19 Temmuz 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu

Bodrum merkeze 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde olan Bardakçı Koyu'na yerleştirilen 22 konteyner kaldırıldı. VIDEOLU HABER

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu 5

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu

Bodrum Belediyesi, Bodrum merkeze 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde olan Bardakçı Koyu'da bir turistik işletme tarafından deniz kenarına yerleştirildiği iddia edilen 22 adet konteyneri kaldırdı.

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu 2

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu

Kaçak yapılaşma ile mücadele çalışmaları kapsamında, İmar ve Kıyı Kanunu başta olmak üzere yasal mevzuatlar çerçevesinde Bodrum Belediyesi'nin çalışmaları devam ediyor. Son olarak, Bardakçı Koyu yakınlarında iddialara göre bir otelin sahile 22 adet konteyner koyduğunu tespit eden Bodrum Belediyesi ekipleri harekete geçti.

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu 3

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu

VİDEO

Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları incelemeler sonunda gerekli tutanaklar tanzim edilerek konteynerlerin kaldırılması için çalışma başlatıldı. Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kıyı şeridi boşaltıldı. Bölgedeki çalışmaları Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu da yerinde inceledi.

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu 4

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu 1

Bardakcı Koyu'nda konteyner operasyonu
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 17 Temmuz 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Lavanta hasadı başladı

Garaova Tarım Park’ta üretilen lavantaların hasadına başlandı. Vatandaşlar da hasada katılabiliyor. - VİDEOLU HABER

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Karaova’da üçüncü yılına giren lavanta üretiminde geçtiğimiz gün hasat başladı. Gıda, kozmetik ve ilaç sektörü gibi birçok alanda değerlendirilen lavanta bitkisinin çiçek açmasıyla birlikte başlayan hasat, vatandaşların da katılımıyla hafta boyunca devam edecek.

32 dönümlük arazi üzerine dikilen yaklaşık 10 bin lavantanın hasadı sonrası Garaova Tarım Park’ta bulunan distilasyon ünitesi kullanılarak lavantalardan yaklaşık 40 litre lavanta yağı ve 700 litre lavanta hidrosolü elde edilmesi planlanıyor. Makine ile hasada uygun olmadığı için lavantalar orak ve bağ makaslarıyla gerçekleştiriliyor.

VİDEO

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Mehmet Top, bölgenin tıbbi aromatik bitkilerin yetiştiriciliğine uygun olduğunu belirttiği konuşmasında amaçlarının bölgede yetiştiriciliğin daha çok yaygınlaşması olduğunu ifade etti.

Top, özellikle lavantanın kolonyada, şampuanlarda, deodorantlarda birçok kozmetik sektöründe aktif olarak kullanıldığını söylerken, "Üreticilerimizin katma değerli ürün elde etmeleri için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, lavanta hasadı ve tarımsal kalkınma çalışmalarının büyük emeklerle devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

Kentimizin en verimli bölgelerinden biri olan ve tarıma elverişli topraklara sahip Karaova’mızda 3 yıl önce kurduğumuz ve her yıl daha da geliştirdiğimiz Tarım Parkımızda çeşitli tarım eğitimleri yapıyor, üretim yapan tüm vatandaşlarımıza da elimizden geldiğince destek oluyoruz. Tüm bunların yanında zeytin, mandalina, lavanta, karakılçık hasatlarıyla kentimizin üretime elverişli olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Gençlik tarım kampları düzenleyerek kentimizin ne kadar verimli topraklara sahip olduğunu, şehir dışından gelen misafirlerimize de anlatıyoruz. Bir hafta boyunca sürecek olan lavanta hasadına, tüm vatandaşlarımızın katılımını bekliyorum.

GÖRSELLER

Bodrum lavantası hasadı başladı 2

Bodrum lavantası hasadı başladı

Bodrum lavantası hasadı başladı 3

Bodrum lavantası hasadı başladı

Bodrum lavantası hasadı başladı 4

Bodrum lavantası hasadı başladı

Bodrum lavantası hasadı başladı 5

Bodrum lavantası hasadı başladı

Bodrum lavantası hasadı başladı 6

Bodrum lavantası hasadı başladı
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 13 Temmuz 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Tehdit edilen gazetecilere Aras'tan destek

Görevini yapan gazetecilerin silahla tehdit tehdit edilmesine bir tepki de Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan geldi.

Bodrum'da hurdalık deposunda çıkanı haber yapmak için olay yerine giden gazeteciler iddialara göre işletme içerisinde bulunan bir kişi tarafından tehdit edildi. Demirören Haber Ajansı (DHA) Bodrum Temsilcisi Fırat Akay ile Bodrum Sıcak Haber internet sitesi imtiyaz sahibi Selim Turan aynı kişinin kendilerini, "Görüntüleri silin ayaklarınıza sıkarım" diye tehditte bulunduğu söyleyerek şikayetçi olmuşlardı.

Görevini yapan gazetecilere tehdide tepkiler sürerken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, basın mensuplarını Bodrum Gazeteciler Cemiyeti merkezinde ziyaret etti.

Bodrum Belediyesi ücretsiz internet kapsama alanı

Aras, Bodrum Gazeteciler Cemiyeti'nin ziyaret etti

Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirten Bodrum Belediye Başkan Aras, görevi başındaki basın mensuplarına yapılan davranışı şiddetle kınadığını söyledi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Görevi başındaki basın mensuplarımıza yapılan bu olayı biz kendimize yapılmış sayıyoruz. Biz, kentimizde şiddetin her türlüsüne karşıyız. Özveriyle, alınlarının teriyle görevlerini yapan basın emekçilerine yapılan her türlü saldırıyı şiddetle kınıyorum" dedi.

Bodrum Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Başkan Aras’a ziyaretinden dolayı teşekkür ettiler.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 10 Temmuz 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum'da ücretsiz 300 Mbps internet

Bodrum Belediyesi ücretsiz wi-fi internet hizmetini başlattı. Bedava internet nerelerde kullanılabilecek? Haritasıyla haberde.

Bodrum Belediyesi'ndan yapılan açıklamaya göre; belediye tarafından bilgiye hızlı ve kolay erişimi sağlamak, acil durumlar sırasında iletişimi kolaylaştırmak, bölgedeki turizme katkı sağlamak, sosyal etkileşimi artırmak için kamusal ortak kullanım alanlarında Wi-Fi (Kablosuz Bağlantı Alanı) hizmeti veriliyor.

Bodrum Belediyesi tarafından Bilgi İşlem Müdürlüğü çalışmaları kapsamında ilk adımda şehir merkezini kapsayan çalışma ile “BODRUM_BELNET_Free” isimli kablosuz ağ üzerinden kesintisiz, kotasız, ücretsiz 300 Mbps hızında internet hizmeti halka sunuldu.

Bodrum Belediyesi'nden yapılana açıklamaya göre ücretsiz Wi-Fi internet hizmetinin Turgutreis ve Yalıkavak bölgelerinde de verilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Nerelerde çekecek?

Bodrum Belediyesi ücretsiz wi-fi (Kablosuz Bağlantı Alanı) internet hizmetinin çekim alanı aşağıdaki haritada; (Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz...)

Bodrum Belediyesi ücretsiz internet kapsama alanı

Bodrum Belediyesi ücretsiz internet kapsama alanı
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 08 Temmuz 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum Belediye Meclisi toplanıyor

Bodrum Belediye Meclisi 2023 yılı Haziran ayı olağan toplantısını perşembe günü gerçekleştirecek.

Bodrum Belediyesi adına gönderilen basın duyurusunda Bodrum Belediye Meclisi 2023 yılı Haziran ayı olağan toplantısı gündemi paylaşıldı. Paylaşım şu şekilde duyuruldu;

"Bodrum Belediyesinin 2023 yılı Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 01.06.2023 Perşembe günü saat:14:00’ de Konacık Mahallesinde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek olup, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 20. maddesi gereğince toplantı gündemi aşağıda sunulmuştur."

Belediye adına gönderilen Bodrum belediyesi Meclisi Haziran ayı olağan toplantısı gündemi;

Bodrum Belediye Meclisi 2023 yılı Haziran ayı gündemi

Bodrum Belediye Meclisi 2023 yılı Haziran ayı gündemi 2

Bodrum Belediye Meclisi 2023 yılı Haziran ayı gündemi
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 30 Mayıs 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası - VİDEOLU HABER

Ortakent sahilindeki deniz dibi derinleştirme çalışmasının deniz dibindeki sonuçları dalgıçlar tarafından görüntülendi.

Bodrum Belediyesi, Bodrum’un Ortakent sahili önlerinde önceki gün başlatılan ve belediye tarafından durdurulan çalışmanın deniz dibindeki yaşama zarar verdiğini iddia etti. Belediye dalgıçları su altından görüntüler çekti.

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası 2

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası - 48 Haber Ajansı

Yüzer platform üzerinde ekskavatör marifetiyle Ortakent deniz dibinde yapılan ve kamuoyunda tepkilere neden olan çalışma, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla bölgeye giden zabıta ekipleri tarafından durdurulmuştu. Bodrum Belediyesi dalgıçları bölgede dalış gerçekleştirerek incelemelerde bulundu ve bölgeyi video kaydına aldı. İşte o videolar;

VİDEO 1

VİDEO 2

Belediyeden gönderilen bültende yer alan bilgi ve iddialara göre, incelemeler sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Bodrum Liman Başkanlığı tarafından verilen izinlerle yapılan çalışmanın koruma altında olan deniz çayırlarına ve bölge ekosistemine zarar verdiği tespit edildi. Büyük bir alanın deniz çayırlarıyla kaplı olduğu bölgede yapılan dalışta çekilen sualtı görüntülerinde, ekskavatörün yaptığı kazılarla yaklaşık 100 metrekarelik alanda deniz çayırlarının büyük tahribata uğradığı görülüyor.

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası 3

Bodrum’da sualtı tahribatı iddiası - 48 Haber Ajansı

Belediyeden gönderilen bültende yer alan bilgi ve iddialara göre, deniz ekosistemine zarar veren, kıyı yapısını bozan ve doğaya telafisi olmayacak zararlar veren çalışmaya ilişkin gerekli tutanak ve rapor, belediye ekiplerince hazırlanarak ilgili kurumlara gönderildi.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 27 Mayıs 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum'da gündem bu; "Salonumu geri ver!.."

Bodrum'da gündemin ilk maddesi; "mal sahibi kiracı anlaşmazlığı!" Düğün da yapılan çok amaçlı salon mal sahibi CHP'li belediye ile MHP'yi karşı karşıya getirdi. Detaylar haberde...

Bodrum Belediyesi'nden yapılan açıklama ve iddialara göre mülkiyeti Bodrum Belediyesi'ne ait olan Mumcular Çok Amaçlı Salonu Ramazan Ayı'nda iftar yemekleri tertiplenmesi amacıyla MHP Bodrum İlçe Başkanlığı'na kiralandı. Ancak yine belediyenin açıklamasında yer alan iddialara göre MHP Bodrum İlçe Başkanlığı salonu boşaltmadı. Üstelik iddialara göre salonu seçim ofisi olarak kullanmaya başladı.

Mumcular Çok Amaçlı Salonu, MHP iftar yemeği 2023

Mumcular Çok Amaçlı Salonu, MHP iftar yemeği 2023

Bunun üzerine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras devreye giriyor. Aras önce MHP Bodrum İlçe Başkanı Tayyar Şafak’ı arıyor ama çözüm bulunamıyor. Aras bu kez yine iddialara göre MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'la ve CHP eski milletvekili, Başkent Üniversitesi'nin kurucusu Mehmet Haberal ile görüşüyor ama yine sonuç alamıyor. Aras bu kez Bodrum Kaymakamlığı ile MHP Bodrum İlçe Başkanlığına resmi yazıyla başvuruyor ve binanın boşaltılmasını istiyor.

Mumcular Çok Amaçlı Salonu, MHP iftar yemeği 2023 2

Mumcular Çok Amaçlı Salonu, MHP iftar yemeği 2023

Konu yerel ve ulusal medyada, düğün salonunun peşkeş çekildiği şeklinde ve başka başlıklar altında haber olunca Aras bu kez kamuoyu açıklaması yayınlattı ve durumu kamuoyuna da duyurdu. Ama o duyuruyla birlikte bir başka durum ortaya çıktı. İddialara göre, MHP Bodrum İlçe Başkanlığı Mumcular Düğün Salonu'nu iftar amacıyla kiraladı ancak Ramazan Ayı'ndan sonra boşaltmayarak seçim ofisi yaptı. İşte ne olduysa da bundan sonra oldu.

İşte belediyenin kmuoyu açıklaması;

"KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ

Bodrum Belediyesi hüküm ve tasarrufunda bulunan, Mumcular Mahallesi’ndeki çok amaçlı salonun kullanımı ile ilgili bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar ile ilgili olarak kamuoyu bilgilendirmesi gereği duyulmuştur.

Bahse konu bina, Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından Ramazan Ayı boyunca kullanılmak üzere belediyemizden talep edilmiştir. Kendilerine, Ramazan Ayı içerisinde, haftada bir gün iftar programı düzenlemeleri için onay verilmiştir.

Yapılan resmi yazışmalara rağmen Ramazan Ayı sonunda, ilgili siyasi parti tarafından bina boşaltılmamıştır. Bunun üzerine Belediye Başkanı Ahmet Aras, MHP Bodrum İlçe Başkanı Tayyar Şafak’ı arayarak, hüküm ve tasarrufu Bodrum Belediyesi’ne ait olan binanın boşaltılmasını kendisine iletmiştir. Ancak yapılan tüm görüşmelere rağmen binanın boşaltılmaması üzerine konu ile ilgili olarak hem MHP Bodrum İlçe Başkanlığı’na hem de Bodrum Kaymakamlığı’na yazı yazılarak binanın bir an önce boşaltılması talep edilmiştir.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilgili partinin üst yönetimi ile de iletişime geçerek amacı ve süresi dışında kullanılmak istenen salonun terk edilmesi konusunu iletmiştir.

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi belediyemizin hüküm ve tasarrufunda bulunan çok amaçlı salon, kimseye peşkeş çekilmemiştir, izin verilmemiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bodrum Belediye Başkanlığı"

Bodrum Belediyesi, Mumcular Düğün Salonu açıklaması, Mayıs 2023

Bodrum Belediyesi, Mumcular Düğün Salonu açıklaması, Mayıs 2023
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 02 Mayıs 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum Belediyesi'nin en "istikrarlı" birimi

Bodrum Belediyesi'nin istisnasız en istikrarlı birimlerinden olan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi ata tohumlarını geliştirip, çoğaltıp, dağıtıyor.

Bodrum Belediyesi, üretim yapan çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Bahçeyaka Mahallesi’nde, sağlıklı gıda üreten çiftçilere düzenli olarak yapılan fide hibesinin bir yenisi daha gerçekleştirildi.

26 Nisan Çarşamba günü Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi’nde Belediye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü koordinasyonunda, üreticilere yazlık sebze fideleri desteği yapıldı. Dağıtım etkinliğine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, bölge muhtarları, ilgili belediye personeli ile üreticiler katıldı.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Nisan 2023

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Nisan 2023


Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, yaptığı açıklamada Bodrum Belediyesi olarak bu yıl 4.sü gerçekleştirilen yazlık fide hibe programı kapsamında üreticilerle bir araya geldiklerini ifade ederken sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bugün 350 bin fideyi üreticilerimize ücretsiz olarak teslim ediyoruz. Bunun 172 bini kendi yetiştirdiğimiz ata tohumlarından oluşurken geri kalanı da belediyemiz tarafından temin edildi. 4 yıllık süre içerisinde 1 milyon 250 bin adet fideyi ücretsiz olarak yarımadadaki üreticilerimizle buluşturmuş bulunmaktayız. Amacımız ağır ekonomik koşullar altında ezilmiş olan üreticiye bir nebze olsun katkı sunabilmek. Aynı zamanda üretime olan teşviki artırmak istiyoruz özellikle genç nesil üzerinde. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzün üreticiye olan destekleri 3 buçuk yıldır devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte de devam edecektir. Fideyle beraber gübre ve katma değer yüksek ürünlerin çok yıllık bitkilerin hibesi ile üreticilerimize eğitim ve danışmanlık hizmetlerimiz de devam edecek.

Bodrum Belediyesi, Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Bodrum Belediyesi, Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi

Fidelerini teslim alan üreticiler, her yıl gerçekleştirilen etkinlikten memnuniyetlerini dile getirirken belediyenin üretici destekleri kapsamında gerçekleştirmiş olduğu yardımlar dolayısıyla teşekkür etti.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 27 Nisan 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Parklara su sebilleri konuluyor

Bodrum Belediyesi tarafından ilçede bulunan parklara yeni nesil su sebilleri konuluyor.

Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından üretilen sebiller, Bodrum’da bulunan parklara konularak vatandaşların hizmetine sunuldu. Yeni nesil su sebilleri ile plastik kullanımının azaltılması, parkları ziyaret eden vatandaşların sağlıklı ve güvenle su içmeleri hedefleniyor.

Bodrum Belediyesi su sebili

Bodrum Belediyesi su sebili

İlk etapta Umurca, Turgutreis Şevket Sabancı ve Yalıkavak Engin Büyüksöylemez parklarına konulan arıtmalı su sebillerinin sayısının artırılacağı, parklar dışında yürüyüş yolları, okullar ve meydanlara da yerleştirileceği bildirildi.

İçme suyu doldurma bölümü dışında el yıkama bölümü de bulunan yeni nesil su sebillerinden alınan su örnekleri, düzenli olarak İl Sağlık Müdürlüğü Muğla Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda kontrol ediliyor.

Bodrum Belediyesi su sebili 3

Bodrum Belediyesi su sebili
Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 25 NisaN 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum'da 23 Nisan coşkusu - VİDEO HABERDE

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 103. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Bodrum’da coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı, Bodrum Belediye Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. Törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, çocuklarla birlikte Atatürk Anıtı'na müdürlüğün çelengini sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile sona eren törenin ardından ise eski otogardan başlayarak Bodrum Kalesi’nde son bulan kortej düzenlendi.

Bodrum'da 23 Nisan coşkusu 2

Bodrum'da 23 Nisan coşkusu

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde devam eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programında öğrencilerin hazırladığı gösteriler ilgiyle izlenirken törene, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısını vekaleten Savcı Emrah Yıldırım, Garnizon Komutanı Albay Ertan Benli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, gaziler, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Bodrum'da 23 Nisan coşkusu 3

Bodrum'da 23 Nisan coşkusu

Garaova Tarım Kampı

Bodrum Belediyesi Garaova Tarım Parkı’nda Bodrum Belediyesi’nce düzenlenen 23 Nisan Kolektif Çocuk Festivali’nde ise çocuklar tiyatrodan, dans gösterilerine, farklı eğitici atölyelerden palyaço gösterilerine kadar renkli görüntüler eşliğinde gün boyu eğlendi.

VİDEO

Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı etkinlikte konuşan Bodrum Belediye Başkanı Aras, “Bizlere bugünleri yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.

Garaova Tarım Park’ta akşam saatlerine kadar süren ve renkli görüntülerin yaşandığı Kollektif Çocuk Şenliğinde Aras daha sonra çocuklarla atölyelere katılıp onlarla zaman geçirdi.

Bodrum'da 23 Nisan coşkusu 4

Bodrum'da 23 Nisan coşkusu

Hatay Dostluk Kenti

Bodrum Belediyesi’nce deprem bölgesinde Hatay ve Malatya’da kurulan dostluk kentlerinde de çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Şarkılar eşliğinde birçok etkinliğin düzenlendiği Bodrum Belediyesi Hatay Arsuz Dostluk Kenti’nde, “Bodrum Tek Yürek ve İyilik Atölyesi” gönüllülerince yapılarak gönderilen uçurtmalardan 150 tanesi buradaki çocuklara, geri kalanları ise bölgedeki köylerdeki çocuklara dağıtıldı.

Gün boyu belediye personelleri ve gönüllülerin hazırladığı etkinliklere katılan depremzede çocuklar gönüllerince eğlendi.

Depremzede çocukların sergisi

Öte yandan Bodrum Belediyesi Hatay Arsuz Dostluk Kenti’nde ki kreşin açılış gününde çocukların yaptığı resimler ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Bodrum Kalesi Haluk Elbe Sanat Galerisi’nde açılan sergide beğeniye sunuldu.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 23 NisaN 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum günü

Balıkçı’nın 133. doğum gününde, dünyaya seslendiği “Merhaba”sı küresel bir barış ve dostluk çağrısına dönüşüyor.

Ailesinin özel izniyle ilk kez kamuoyuyla paylaşılan Cevat Şakir Kabaağaçlı görüntüleri ile tüm dünyadan tasarımcılar, Merhaba Günü Logo Yarışmasına davet ediliyor.

Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışmasının basın duyurusu Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümünde Bodrum Deniz Müzesi ve bağlı olduğu Bodrum Belediyesi tarafından mezarı başında anma programıyla gerçekleşti.

VİDEO

Programın açılış konuşmasını yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu şunları söyledi:

Halikarnas Balıkçısı’na ait özel koleksiyon ve en zengin arşiv malzemesi müzemizde bulunuyor. Balıkçı’ya ait içeriğimiz geliştikçe gelişiyor ve bu içerik, bir Halikarnas Balıkçısı Müzesi’ne doğru evriliyor. Kentleri simgeleyen kişiler vardır, Halikarnas Balıkçısı da öyle ama bir kişiden çok bir akım. Bu düşüncelerle ve onunla ilgili müze içeriğimize istinaden, bünyesinde faaliyet gösterdiğimiz Bodrum Belediyesi olarak senede iki sefer, doğum ve ölüm yıl dönümlerinde anma programları oluşturuyoruz.

Geçtiğimiz sene, Belediye Başkanımız Sayın Aras, 17 Nisan’da Merhaba Gününü ilan etmişti. Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan’ı bundan böyle Merhaba Günü olarak belleğimize işleyelim ve bu kelimenin güzelliğini işlerimize uyarlayalım istiyoruz. Bunun ilk adımı olarak yerelden evrensele bir adım atalım dedik. Biraz sonra dinleyeceğiniz kişilerden oluşan başarılı bir ekiple dijital bir kampanyayla Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışmasıyla Merhaba Gününün logosunu aramaya başlıyoruz.

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü 2

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü

Balıkçı’nın kızı İsmet Kabaağaçlı Noonan’ın kızı Kuki ve ailesine, Merhaba Gününün mimarlarından Metin Erdoğan’a, bu projede ana sponsorluğuyla bizi destekleyen Bilgi Yayınevine, iletişim partnerimiz Myra’ya, sivil toplum partnerimiz Hemzemin Sosyal Fayda oluşumuna, projemizin danışmanı Ömer Durmaz’a ve vizyonu ve destekleyici tavrı için Ahmet Aras’a Bodrum Deniz Müzesi olarak Bodrum Belediyesi namına teşekkür ederim.

Projenin iletişim danışmanı Ömer Durmaz yaptığı konuşmada, “Cevat’ın oğlu Şakir’i, Şakir’in oğlu Cevat’ı anmak üzere bir aradayız. Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a ve sayın Müze Müdürümüz Selen Cambazoğlu’na davetleri için teşekkür ediyorum. Güzel bir yarışma düzenlediğimizi ve ilerleyen zamanlarda faydasını göreceğimiz bir projeye imza attığımızı söylemek istiyorum. Halikarnas Balıkçısı çok dil bilen, çok uluslu, çok katmanlı bir hayat sürdüğü için farklı dillerden ve farklı kültürlerden çok fazla insanla temas etmiş ve herkese ilk sözcüğü ‘Merhaba’ olmuş. Biz de bu yarışma ile birlikte Balıkçı’nın Merhabasını ölümsüzleştirmek için güzel bir adım atmış olduk” dedi.

Myra Ajans ve Hemzemin Sosyal Fayda Platformu Başkanı Rauf Kösemen yaptığı konuşmada ise “Benim bu projedeki görevim bir yandan iletişim kampanyasını yürütmek. Diğer yandan da bu kampanyanın sosyal fayda üretebilir hale gelmesini sağlamak. Balıkçı sekiz dil biliyor. Ortadoğu dillerinden batı dillerine kadar geniş bir yelpaze bu. Yaşadığı süre boyunca, tıpkı Anadolu’nun doğu ve batı coğrafyaları arasında bir köprü olması gibi bu diller arasında canlı bir köprü oluyor. Bu yarışma ile bizim yapmak istediğimiz şey de aslında bu köprüyü geliştirmek ve sosyal fayda yaratacak bir yol haline getirmek. Merhaba kelimesini sosyal sorunlara yönelik karşılaşmalarda sembolleştirmek” diye konuştu.

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü 3

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü

Bilgi Yayınevi yönetim kurulu üyesi Mesut Örs ise şu sözleri sarf etti:

Gelişen dijital dünyaya ayak uydurmak için tek bir simgeyle çok şey anlatmak adına bu logo yarışmasının Halikarnas Balıkçısı'nın daha çok insana ulaşmasını sağlayacağına inanıyoruz. Böyle bir proje içinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Halikarnas Balıkçısı’nı daha çok insanla özellikle de gençlerle buluşturma çabasına devam edeceğiz.

Halikarnas Balıkçısı’nı tanımak, çalışmalarından feyz almak ve gelecek nesillere taşımak için yazılı eserlere daha çok ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şu ifadelere yer verdi:

Merhaba tabiri, günümüzde bir sevgi dili olarak nitelendirilmelidir. Ayrışma ve nefret dilinden bir an önce kurtulup toplumun her kesimini kucaklayan bir ruh hali içine girmeliyiz. Cevat Şakir Kabaağaçlı sürgün olarak geldiği Bodrum’da doğasıyla insanıyla sahip çıkmış, kimseyi ötekileştirmeden, Merhabasıyla gönüllerde yer etmiştir. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda, düzenlediğimiz Akdeniz Edebiyat Günleri çerçevesinde, 17 Nisan’ı ‘Dünya Merhaba Günü’ ilan etmiştik. Şimdi bugün ise Balıkçı’ya ve Bodrum’a yakışır bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Deniz Müzemizin öncülüğünde başlatılan proje kapsamında, Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması’nı organize ediyoruz. Böylesine anlamlı bir günde, Bodrum’a yakışan bir çalışmayı sizlerle paylaşmaktan da ayrıca memnuniyet duyuyorum.

Bodrum Belediyesi ve bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak, Bilgi Yayınevi sponsorluğunda hazırlanan kampanyada, senelik iletişim stratejileri dahilinde, “Merhaba”nın kapsayıcılığının denizleri aşması ve bir barış simgesi olarak akıllarda yer etmesi hedefleniyor. Bu misyonla, senelik farkındalık odaklarına göre kurgulanan temalar, etkinlikler, kampanyalar dahilinde barış içerikli manifestolarla hareket edilecek bir platform doğuyor.

Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması’nın İletişim Partneri MYRA, Sivil Toplum Partneri Hemzemin Sosyal Fayda Platformu, Proje Danışmanı ise Ömer Durmaz. Yarışmanın duyurusu, Bodrum Deniz Müzesi arşivinde bulunan ve ailesinin özel izniyle ilk kez kamuoyuyla paylaşılan Cevat Şakir Kabaağaçlı görüntülerinin olduğu bir dakikalık video çalışmasıyla birlikte yapıldı.

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü 4

Halikarnas Balıkçısı’nın 133. doğum yıl dönümü

Program sonunda, Balıkçı’nın mezar başına çiçekler bırakıldı.

Bodrum Belediyesi ve bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi çalışmalarıyla Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan, Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından “Merhaba Günü” ilan edilmişti. 17 Nisan 2022'de ilan edilen "Merhaba Günü", bu sene Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak “Uluslararası Merhaba Günü Logo Yarışması” olarak dijital platformda kendine alan açıyor.

Başvuru tarihi 1 Haziran 2023 olarak belirlenen yarışmanın son başvuru tarihi ise 30 Eylül 2023. “Merhaba Günü Uluslararası Logo Tasarımı Yarışması”yla ilgili tüm detaylar www.merhabagunu.com adresinden takip edilebiliyor.

Halikarnas Balıkçısı’nın Cevat Şakir Mahallesi Gönül Tepe Mevkiinde bulunan mezar alanında yapılan basın duyurusuna Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Arif Yılmaz ve kent konseyi üyeleri, Bilgi Yayınevi Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Örs, İletişim Danışmanı Ömer Durmaz, Myra Ajans ve Hemzemin Sosyal Fayda Platformu Başkanı Rauf Kösemen, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 17 NisaN 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Bodrum’un Derin Mavisi

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından hazırlanan “Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kaymakamlığı’nın destekleriyle Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından hazırlanan Sualtı Film Gösterimi gerçekleşerek “Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı

 

Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü organizasyonunda 16 Nisan Pazar günü Mausolos Sergi Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Sahil Güvenlik Bodrum Karakol Komutanı Binbaşı Koray Kemiksiz, Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, ilçe daire amirleri, meclis üyeleri, belediye birim müdürleri ile Bodrum sualtı dünyasının ilgilileri ve süngerciler katıldı.

“Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı, 17 Nisan 2023 3

“Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı, 17 Nisan 2023

Gerçekleşen tanıtım toplantısında açılış konuşmaları sonrasında sualtı film gösterimi gerçekleşirken Bodrum’un farklı kıyılarında kayda alınan görüntüler büyük beğeni topladı. Sualtı Film Gösteriminin Türkçe yanı sıra İngilizce ve Rusça seslendirmesi de yapıldı. Bodrum’un sualtı dünyasının biyoçeşitliliğiyle göz dolduran görüntüler, birçok deniz canlısının da tanınmasını sağladı.

Açılış konuşmasını yapan Tahsin Ceylan, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın “Deniz Gurbetçileri” kitabından iki farklı hikâyeyi katılımcılarla paylaşırken Bodrum’un sualtındaki biyolojik çeşitliliklerden bahsetti.

“Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı, 17 Nisan 2023 4

“Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı, 17 Nisan 2023

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar yaptığı konuşmada Bodrum Belediyesi’nin Bodrum ile ilgili yaptığı kültürel yayınlarına değinirken belediye yayınlarını okuyarak ve bahsi geçen yerleri gezerek Bodrum’u daha iyi öğrendiğini belirtti. Belediyenin kültür yayınlarında emeği geçen herkese teşekkür eden Kaymakam Bayar, sualtı dünyasına şahitlik etmeyi sağlayan kaynak ile ilgili görüşlerini bildirirken, “Bu kaynak, bizden sonrakiler için çok önemli bir kaynak olacak. Bodrum’un turizmine de önemli katkılar sunacak.” dedi.

“Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı 2

“Bodrum’un Derin Mavisi” kitabı tanıtıldı, 17 Nisan 2023

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ise, “Bodrum; kültürü, tarihi, doğası ve denizi ile önemli bir turizm destinasyonudur. Doğal güzelliklerimiz, tarihsel geçmişimiz, mavi bayraklı plajlarımız, limanlarımız ve koylarımızla turizmin lokomotifi konumundayız. Bunun yanı sıra bu zenginliklere bir de sualtı zenginliklerini ekleyerek turizmimizi çeşitlendiriyoruz. Bodrum Belediyesi olarak doğal, kültürel ve tarihi mirasımızı gelecek kuşaklara taşımakta son derece kararlıyız. Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum. Bodrum Belediyesi olarak Bodrum'un yararına olacak her türlü faaliyetin içinde olacağımızı bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi meclis üyesi Emel Çakaloğlu

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu

Konuşmaların ardından Tahsin Ceylan’ın imza töreni ile Bodrum’un Derin Mavisi kitabının dağıtımı gerçekleşti.

Bodrum’un Derin Mavisi” eseri Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından yaklaşık 6 aylık sürede hazırlandı. Bilimsel danışmanlığını Dr. M. Baki Yokeş’in yaptığı Bodrum’un Derin Mavisi kitabının hazırlığı aşamasında sualtı çekimlerine Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Tahsin Ceylan, Mehtap Akbaş Çiftci, Ahmet Yaşar, Mehmet Baş ve Tolgahan Bulut katıldı.

Bodrum Yarımadası’nın sualtı yaşamını tespit etmek, kayıt altına almak amacıyla çok sayıda dalış gerçekleştirilirken eserde yer alan fotoğraflar yarımadanın farklı kıyılarında kayda alındı. Uzun soluklu ve titiz bir çalışmanın ürünü olan eserle Bodrum Yarımadası’ndaki biyolojik çeşitliliğin korunması, tanınması ve şehrin deniz kültürüne katkı sağlaması amaçlandı.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 17 NisaN 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Ukraynalı konsolos Aras'ı ziyaret etti

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret etti.

BOTAV Center’da gerçekleşen ziyarette, yeni göreve başlayan Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin’e, Bodrumlu Ukraynalılar Derneği Başkanı Irina Demiroğlu eşlik etti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle üzüntüsünü belirterek barışın hakim olduğu günlerin en kısa sürede gelmesi temennisinde bulundu. Bodrum’da yaşayan Ukraynalılar ile hem kendi düzenledikleri etkinliklerde hem de farklı etkinliklerde karşılaştıklarını belirten Başkan Aras, başta Bodrumlu Ukraynalılar Derneği olmak üzere Ukraynalı yurttaşların kültür, sanat ve spor etkinliklerinde yer almalarının da önemine dikkat çekti.

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin (Sağda)

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin, Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasında devam eden savaş nedeniyle Bodrum’da yaşayan Ukraynalıların düzenli ve büyük bir özveri ile bölgeye gerçekleştirdikleri yardım kampanyalarına ek olarak Bodrumlu Ukraynalılar Derneği’nin 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ve çevre illerde gerçekleşen deprem felaketi sonrası, bölgede yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerçekleştirdikleri yardım kampanyasından bahsetti. Başkan Aras’a da yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin 1

Ukrayna Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin (Sağda)

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Oleksandr Voronin, Başkan Aras’ı 19-20 Nisan tarihlerinde Ukrayna’da hem çevrim içi hem çevrim dışı gerçekleşecek Belediye Başkanları Zirvesi’ne davet ederek katılımlarının etkinliğe Bodrum’un yerel yönetimlerdeki tecrübesi bağlamında değerli katkılar sunacağını belirtti.

Yaklaşık 1 saat süren görüşme sonunda Başkan Aras, Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Voronin’e BOTAV Center’ı gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 08 Nisam 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Bodrum Belediyesi haberleri
HABER

Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları

Bodrum Deniz Müzesi tarafından mübadelenin 100’üncü yılı dolayısıyla “Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları” başlığında farklı etkinliklerin yer aldığı program düzenlendi.

Bodrum Belediyesi Kültür AŞ organizasyonunda Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği iş birliğiyle gerçekleşen ve iki gün süren etkinliklerin açılış programı 5 Nisan Çarşamba günü Bodrum Ticaret Odası Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleşti. Programa Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Bodrum Belediyesi Kültür AŞ yöneticileri, mübadiller, mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerin 2. ve 3. kuşak temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları 2

Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları

Etkinlikler kapsamında birinci gün Eğitimci Dr. Meltem Ulu tarafından “Kültürel Hafıza Nedir, Toplumlar Geçmişi Nasıl Hatırlar, Toplumlar Neden ve Nasıl Unutur? Nostalji Nedir? Unutma Biçimleri,” konu başlıklarında seminer düzenlendi. İnteraktif olarak ilerleyen eğitimde fotoğraf okuma çalışmaları gerçekleştirilirken “kültürel hafıza” olgusu detaylı olarak incelendi.

Program kapsamında davetli konuşmacıların sunumları ve kitap imza etkinlikleri de yer aldı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, etkinliğin açılış konuşmasında şunları söyledi;

Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları 3

Kültürel Hafızanın Hüzünlü Kayıkları

Birlik, beraberlik, sevgi ve saygı içinde bu coğrafyada bir arada yaşamak son derece değerli. İçimizdeki çok renkliliği yok ederek değil; Ulu Önderimiz gibi çok renkliliği toplumsal ve kültürel zenginliğe dönüştürerek ilerlemek mümkündür. Gerek Türkiye´deki gerek Yunanistan´daki sürgün ve mübadil insanların çocukları dünün büyük acısını bugünün çok meyveli, çok çiçekli barış kültürüne dönüştürebilirler. Türkiye ve Yunanistan halkları böyle bir barışçı kültür ve barışçı politikaya layıktırlar. Bizler de Bodrum Belediyesi olarak bu barışçıl kültüre katkı koymak, bağlarımızı daha da güçlendirmek adına her yıl İki Yaka Kültür Festivalimizi gerçekleştiriyoruz..

Yerel | Bodrum Belediyesi haberleri | 07 Nisam 2023 | HABER BELEDİYE BÜLTENİ
Muğla uçak saatleri